Reklama na sítích s Janou Hájkovou

můj fb blog

⛵ Jak funguje reklamní kampaň

zveřejněno 22.2.2023 (2 minuty čtení)

Reklamní kampaně na Facebooku fungují na principu aukce = cílím na určité publikum (uživatele Facebooku). V Business Manageru je publikum označeno jako okruh uživatelů. 

Tito lidé jsou určitého věku, bydlí v určité oblasti  (např. ČR, SR, případně si můžu vybrat město a vzdálenost od něho, třeba Brno +25 km), mají nějaké zájmy (ty si taky můžu v BM navolit).

A během kampaně soutěžím s ostatními inzerenty, kteří taky cílí na toto publikum. Proto v době, kdy inzeruje více lidí (typicky např. před Vánoci), jsou reklamy dražší.

Vliv má i to, jestli jsou školní prázdniny, jaké je venko počasí a také, kdo z ostatních podnikatelů v mém oboru zrovna dělá reklamu

co má vliv na reklamní kampaŇ

⏪ Vliv má strašně moc faktorů.

Inzerce nefunguje jako instantní řešení. Nemůžeme si „koupit“ hodně klientů, kteří nám naskáčou do (e-mailové) databáze přes noc.

Reklama na sítích JE ZKRATKA, jak ráda říkám, ale i tak je to proces na delší lokte.

okruh uživatelů

Čím větší máš kolem sebe komunitu svých nadšených zákazníků a podporovatelů, tím lépe.

Čím déle máš na webu Facebook pixel, tím máme víc dat a můžeme začít dělat kampaň na Tvoje teplé publikum a udělat z něho i podobné publikum.

To je velká výhoda – řekneme Facebook algoritmu, aby nám vyhledal své uživatele, kteří jsou podobní Tvým klientům. Proto FB potřebuje sbírat data (pomocí FB-pixelu), aby Tvé klienty znal a věděl, jaké lidi má v moři Facebooku hledat.

⏪ V začátcích inzerování, kdy tato data nemáme, se musíme spoléhat na tzv. „uložená publika“ a vybírat z charakteristik, které FB k výběru v BM nabízí (např. věk, pohlaví, rodič-nerodič, cvičí jógu, zajímá se o psychologii…)

Jakmile už máme dost dat (z Facebooku přijde na náš web tolik lidí, aby si FB dokázal udělat představu, jaký je náš ideální klient), můžeme začít využívat vlastní okruh uživatelů (č. 2 na obrázku) a podobný okruh (č. 3).

K inzerování na Meta platformách (FB a IG) je třeba přistupovat jako k investici. Vlož jen tolik peněz, jejichž „ztráta“ Ti nezpůsobí kolaps podnikání.

Ve skutečnosti ale nejde o ztrátu, a to ani, pokud nejde reklama podle Tvých představ (navíc je potřeba být realista). Pokud máš FB-pixelem propojený Business Manager se svým webem, získáš vždy data. Je reálná šance, že v každé další kampani už budou Tvé výsledky lepší.

reklama je investice

Příklad z mé praxe

Mám klientku, se kterou spolupracuji už rok.

V první kampani (jaro 2022) získala do svého 3denního minikurzu cca 350 lidí.

V druhé kampani (podzim 2022) vstoupilo do minikurzu na stejné téma už 600 lidí.

Letos v lednu (2023) už přesáhl počet účastníků jejího minikurzu 1000 lidí.

Tak jako v podnikání, i v inzerování je potřeba vytrvat a odměnou nám budou zlepšující se výsledky. 🌊⛵🪢

moře-rozdělovač

Fejsbůkový slovníček (díl 1)

🌊 Co je to reklamní kampaň?

První pojem, o kterém Ti chci povědět v rámci cyklu o základních pojmech facebookové reklamy je REKLAMNÍ KAMPAŇ (RK).

Facebook tímto termínem označuje strukturu, kterou nastavujeme v Business Manageru (nástroj pro nastavování reklam). Reklamní kampaň zahrnuje jednu (nebo i více) sad reklam. ⏩

Každá sada cílí na jiné publikum (teplé, studené, podobné..).

Je vhodné nesázet vše na jednu kartu, v tomto případě reklamu, a mít v každé sadě jen jednu, ale mít několik variant reklam.
Např. kratší text, delší text, příběh, referenci. A v obrazové části použít obrázek/banner z Canvy, svoji fotografii, krátké video, gif, reel..

Reklamy jsou to, co reálně Facebook svým uživatelům zobrazí s podtitulem „Sponzorováno“. ⏩

reklamní kampaň v praxi
co je reklamní kampaň

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *