Reklama na sítích s Janou Hájkovou

🌸 Janin blog 💃🏻

Facebooková reklama - začínám!

Rok 2021 byl pro moje podnikání rozjezdovým.

V létě jsem se přihlásila do Kickstartu od Sigrun, v rámci kterého jsem si, za vydatné pomoci Ingrid Dach a v kruhu cca 30 nadšených podnikatelek, vytvořila svůj první kurz.

Chtěla jsem ho věnovat udržitelnosti, a z dotazníku mi vyšlo téma – MINIMALISMUS. Udělala jsem 4 týdenní kurz na třídění hraček (a setkala se na sítích s prvními hejty).

Na podzim, už samostatně, jsem se ho pokusila zopakovat, ale dala jsem do magnetu (3 denního minikurzu) tolik obsahu, že prodeje kurzu pak byly mizivé.

Před koncem roku 2021 už to přestala být sranda a cítila jsem, že už potřebuji začít v podnikání dělat NĚCO, co mi začne pozvolna přinášet peníze zpět.

Měla jsem v té době za sebou několik kurzů facebookové reklamy a nějakým šestým smyslem jsem od začátku cítila, že by to mohlo být „to ono“!

Oblečení na jednu sezónu vs. udržitelný šatník
aneb vytřiďme oblečení, které nám nesedí

K vlastnímu šatníku se dá přistupovat různě. Mít hodně věcí, málo věcí, vzájemně je  kombinovat nebo mít vytvořené pro každý kus oblečení jen pár kombinací, ve kterých spolu ladí.

Myslím si, že množství oblečení hodně souvisí s věkem. Sama jsem kolem 25. roku měla období, kdy jsem oblečení hromadila. Tehdy jsem taky měla velikost, na kterou nebyl problém sehnat pěkné oblečení 😉.

Životním vývojem jsem ale došla k přesvědčení, že se mnohem víc vyplatí, vydám li se cestou udržitelného šatníku s omezeným množstvím kousků v neutrálních barvách, které se dají vzájemně dobře kombinovat. Takovému šatníku se taky říká kapslový (kapsulový) šatník.

šatník

Kapslový šatník

V 80. letech ho vytvořila návrhářka Donna Karan. Typické pro něho je, že sestává zhruba ze 30-40 nadčasových kousků oblečení, které se dá vzájemně velmi dobře kombinovat. Počet kusů oblečení není až tak důležitý, zásadní je jednoduchost střihů a kvalita, která zaručí, že nám oblečení dlouho vydrží.

Jeho výhodou je, že ✅ nezabere moc místa, ✅ rychle se sbalí na cesty a je nejen ✅ ekonomický, ale i ✅ ekologický

Proto taky kapslový šatník představuje jeden z charakteristických rysů tzv. slow fashion.

SLOW FASHION = pomalá móda, trend, který vznikl jako odpověď na dlouhodobou situaci, kdy módní řetězce chrlí několikrát ročně nové kolekce s módním zbožím, které ale dlouho nevydrží z důvodu ne-kvality materiálu, ušití nebo faktu, že rychle podléhá módním trendům.

Na kapslovém šatníku je báječné to, že se nedělí na zimní a letní (a nemusíme ho proto po sezóně ve skříni přehazovat), ale kousky jsou celoroční. Teplejší varianty docílíme vrstvením oblečení na sebe.

Kvalita se projeví jednak v materiálu – aby dlouho vydržel, byl na omak příjemný a pokud možno z přírodních materiálů. Neméně důležitý je ovšem i střih, který by měl slušet našemu typu postavy a vyzdvihnout naše přednosti a zakrýt případné nedostatky.

Kapsle = kolekce oblečení, která se dá dobře vzájemně kombinovat, odráží náš styl a vkus a nepodléhá módním trendům.

kapslový šatník

Obecně se dá říct, že základní kolekce (kapsle) sestává z:
a) bundy/dámského kabátu (trenčkotu)
b) tmavého saka
c) bílé košile
d) jeansů z tmavé džínoviny
e) černých kalhot
f) jednoduchých šatů, případně košilových šatů
g) sukně
h) hrubšího svetru a jednobarevné mikiny
i) několika kvalitních, bavlněných, jednobarevných triček
j) šatů do společnosti (malé černé)
k) elegantních lodiček a bílých tenisek

❌ Pamatujme ale!

Každá z nás je jedinečná a proto i naše šatníky, byť minimalistické, se budou lišit nejen naším stylem, naším typem postavy, výběrem barev, ale i naší profesí a trávením volného času.

DOPORUČENÍ DONNY KARAN

Udává se, že zakladatelka tohoto trendu doporučovala oblečení převážně v černé barvě.

Je pravda, že černá se dá dobře kombinovat, řada žen v ní však vypadá smutně a tato barva je dělá  starší.

Pokud ses rozhodla do sebe investovat a pořídit si kvalitní kousky do svého šatníku, doporučuji využít služeb stylistky, specializující se na barevnou typologii, která určí Tvůj barevný typ.

Jak si vytvořit minimalistický šatník?

Minimalistický šatník je řešením obvyklého ženského problému: „Co si vezmu na sebe?!“.

Při přechodu na minimalistický šatník považuji za důležité se neukvapit a dobře probrat všechno oblečení, které doma už máme.

Nejde o rychlost, ale o hledání našeho stylu a toho, co nám bude dlouhodobě vyhovovat.

A hlavně, nenechme na sebe tlačit trendy, které se nám snaží namluvit, že to, či ono, nutně potřebujeme!

Vytvoření optimálního šatníku nám může trvat klidně i rok. Až přijdeme na to, co potřebujeme, budeme už pak jen vyměňovat kus za kus a ideálně za stále kvalitnější kousek oděvu.

Minimalistickému šatníku zdar! A napiš, jak Ti to šlo 😉.

📧  jana@janahajkova.cz

Proč jsem se stala lektorkou finanční gramotnosti, když mám doktorát z výživy člověka?

Já jako klient a finanční poradci, na které není spoleh

V mém dospělém životě jsem to byla odjakživa já, kdo se starala o rodinné finance

Můj muž měl hlavu v oblacích a peníze neřešil. Když se nám narodily děti, vždycky jsme jim hned uzavřeli stavební spoření. Měli jsme naši poradkyni, na kterou jsem se s důvěrou obracela. 

Po čase jsem ale zjistila (díky tomu, že moje maminka měla u stejné stavební spořitelny jiného poradce a naše informace se rozcházely), že nám neradí dobře pro nás, ale pro získání svých provizí za naše smlouvy.
Začala jsem se tedy zajímat o finance ještě více
a naší domácností pak prošlo ještě několik finančních poradců.

změny v průběhu života

Jak jsem narazila se životním pojištěním

Finance v pohodě spoření

Jsem založením „preventista“ 🙂 (zřejmě k tomu přispělo i to, že mám doktorát z hygieny a preventivního lékařství), a tak jsem toužila svoje dítě, a později i druhé, zabezpečit životním pojištěním.

Jedna z poradkyň mi doporučila vkládat na dětské životní pojištění mimořádné příspěvky. Platila jsem tedy asi půl roku běžné pojistné a když jsem dostala v zaměstnání odměny, vložila jsem je synovi na jeho životní pojištění.
A brzy mi přišel výpis z účtu, kde bylo tučné mínus. Cože, říkala jsem si?! „Jak je to možné???“
Na zákaznické lince mi vysvětlili to, co mi ona poradkyně jaksi opomněla sdělit, že mimořádné vklady jsou zpoplatněny (nezanedbatelným procentem z vkladu).
A poradkyně jako by se do země propadla, nebyla k dovolání. Společnost, u které jsme životní pojištění tehdy měli, neměla v Brně žádnou pobočku (jen obchodní zástupce, kteří chodili ke klientům domů). 
Doporučení pro Tebe: Rozhodně je lepší uzavřít jakýkoliv produkt u instituce, která má ve Tvé městě i kamennou pobočku.

Sama se stávám pojistným specialistou

Díky stěhování z Brna do Prahy a následně pak zpět do Brna jsem se později v životě dostala do situace, že jsem musela hledat práci v jiném oboru, než jsem vystudovala. Když ke mně přišla nabídka začít pracovat v pojišťovně, nebyla jsem příliš nadšená, vyskočily mi v hlavě všechny ty předsudky vůči „pojišťovákům“, kteří Ti vymluví díru do hlavy, jen aby prodali.

Všechno se dá ale dělat různými způsoby. Vždycky jsem se snažila být ke klientům naprosto fér, a tak i práce pojišťováka mi přinášela radost a uspokojení.

Zaměstnanecké finále v bance

Z pojišťovny vedla moje cesta za přepážku do banky. To mě bavilo ze všeho nejvíc – pracovat s lidmi, pomáhat jim řešit jejich problémy a učit je pracovat s internetovým bankovnictvím.

Mělo to jeden háček. Jakmile jsi zaměstnanec nějaké banky, máš předepsáno, kolik musíš za kvartál s klienty uzavřít úvěrů, pojištění, hypoték…
A s tím jsem měla problém. Buď řeším s klienty jeho problém a hledám řešení nebo plním svůj plán.

Jana Hájková Finance v pohodě

A proto jsem na začátku roku 2020 z banky odešla a začala dělat finanční poradenství on-line a po svém. Svým klientům jsem nikdy nenutila konkrétní produkt, ale vždy s nimi probrala, co je dobré vyřešit si v situaci, ve které se právě nacházeli.

Od května 2021 se už finančnímu poradenství nevěnuji a soustředím se na téma, které mě zajímá nejvíc a ve kterém taky vidím největší potenciál pro svoje klientky – životní minimalismus.